• Në tokën e tjetrit

  Një top që ngjitet përkohësisht dhe ulet në tokë po brenda një përkohësie të brishtë.Pas kësaj brishtësie kohore, a ndoshta më i brishtë se koha,
  një djalosh,bile fëmijë më tepër,një botë e pasur e lidhur ngushtësisht pas argëtimit që krijon ky top,(simbol i plotisë).
  I shtyrë nga dëshira për lojën me topin,ky djalosh ndërmerr një aventurë fort pak të dëgjueshme.

 • I Dyti Është I Pari I Humbësve

  Në këtë libër,autori Pino Allievi i cili ka pasur privilegjin ta njihte nga afër dhe ta kishte mik Enzo Ferrarin,paraqet një portret unik,
  të plotë dhe tejet interesant të këtij personaliteti të madh në fushën e sportit,sipërmarrjes,si dhe bashkëveprimet e tij të shumta
  me personalitete të tjera të famshme, me të cilët ka lidhur miqësi të forta dhe ndonjëherë,edhe është përplasur,si Gianni Agnelli
  apo Silvio Berlusconi.

 • 101 lufta e vandalëve

  Lufta e Dytë Botërore ishte konflikti i armatosur midis Aleatëve dhe Boshtit Nazist, i përbërë nga Italia, Gjermania dhe Japonia nga viti 1939 deri në vitin 1945.Marrëveshja e Versajës në Paris, ngarkoi Gjermaninë me të gjitha fajet e luftës. Sanksionet që iu vendosën ishin të rënda, por Gjermania do të firmoste këtë marrëveshje. Inflacioni, shkëputja e territoreve, kushtet e këqija të jetesës, si edhe shumë arsye të tjera do shkaktonin fillimin e asaj që u quajt Lufta e Dytë Botërore. Tensioni i madh dhe çështjet e pa përfunduara të Luftës së Parë Botërore, do bënin që vetëm pas 20 vjetësh të fillonte Lufta e Dytë Botërore.

   

 • Skicë historike mbi Malin e Zi sipas traditave gojore shqiptare

  Ky botim i librit historik të Pashko Vasës vjen në dy gjuhë: teksti i përkthyer në shqip, dhe teksti origjinal frengjisht në trajtë anastatike, sipas botimit të 1872it në Stamboll (shtypshkronja Lajmëtari i Orientit).

 • Historia ime

  Duke rrokur në një rrëfim të vetëm jetën në rrethina gjatë fëmijërisë dhe postimet klandestine të CIA-s dhe NSA-së kur ishte adoleshent, Historia ime është rrëfimi i jashtëzakonshëm i një të riu gjenial që u rrit në internet – i një njeriu që u bë spiun, denoncues publik dhe u arratis në ekzil, duke u kthyer në ndërgjegjen e internetit. Është shkruar me zgjuarsi, hir, pasion dhe një sinqeritet të palëkundur.Historia ime është një autobiografi me rëndësi themelore në epokën tonë digjitale, që do të kthehet në mënyrë të pashmangshme një vepër klasike.

  Historia ime

  CHF24.90
 • Muhamedi Alejhi Selam sikur ta shihnit

  Te gjitha lavderimet i takojne Allahut. Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi Muhamedin, familjen e tij, shoket e tij dhe mbi te gjithe ata, te cilet e pasojne rrugen e tij deri ne diten e ringjalljes. Eshte tradite qe shkruesi i biografive te jete neutral dhe te mos anoje, madje as te mos e lidhe veten me objektin per te cilin shkruan. Kjo nenkupton se ai duhet te shkruaje biografine pa e pershkuar vepren me mendimet dhe ndjenjat e tij personale qe i ka per personin, biografine e te cilit po e shkruan.

 • I përjashtuari

  Delikat dhe kompleks, ky roman e përthith lexuesin dhe nuk e lë të ikë.
  Ningen shikkaku,vepra më jetëgjatë e gjigandit të letërsisë japoneze të pasluftës,ofron një portret të luftës së një të riu
  për të mbijetuar në një botë të cilën ai nuk e kupton dot.Historitë e tij të mallkuara të dashurisë,mendimet e tij mbi njerëzimin
  dhe frika e vazhdueshme nga ekspozimi i shqetësimeve të tij të vazhdueshme të hedhura në “fletoren” e tij.

  I përjashtuari

  CHF16.90
 • 101 Sekreti i Ariusit

  Romani “101 Sekreti i Ariusit” është shkruar nga Xhihad Al-Turbani.

  Kemi arritur në pjesën e dytë të serisë 101, të prezantuar nga shkrimtari krijues palestinez Xhihad Al-Turbani. Vazhdojmë, këtu, me Abdulazizin dhe Nidalin, të cilët vazhdimisht kërkojnë të zgjidhin sekretet dhe misteret. Pasi arritën të zbulonin sekretin e Barbarossa-s, duke menduar se arritën në përfundimin e kërkimit të tyre, ata u befasuan që udhëtimi i Barbarossa-s nuk ishte gjë tjetër veçse një prelud për të hyrë në këtë mister të ri. Në të vërtetë, ata filluan më pas një kërkim të ri për një sekret tjetër, që është historia e arianëve në lidhje me Arius, një prift i krishterë që refuzon dogmën e re të natyrës së hyjnizuar të Jezusit, e cila iu nënshtrua përpjekjeve të pakrahasueshme për fshehje dhe fshehje dhe zhdukje nga Kisha.

 • Martesë e dytë

  Martesë e dytë është një roman që të përfshin në një rrjedhë ngjarjesh e situatash të larmishme,ku mentaliteti dhe paragjykimet shënojnë thellë jetët e personazheve. Edita, e gjendur fare e vetme përballë një martese të dështuar dhe faktit që nuk do të bëhet kurrë nëënë, përpiqet të mbledhë forcat për të ecur përpara,drejt një jete të re.
  Dhe pasi rastësisht njihet me Artanin, një burrë i divorcuar, buzëqeshja dhe ditët e lumtura mbushin ditët e saj.

 • Mjellma e zezë

  Mjellma e zeze ndryshon menyren sesi ne e shohim boten.Familja Montalto është një sagë për tre breza botuesish
  përgjatë pesëdhjetë vjetëve të fundit.Midis pasioneve, intrigave, tradhtive e zhgënjimeve,
  që shpesh e vënë në rrezik fatin e ndërmarrjes, dalin në pah figurat e Emilianos,i mbiquajtur Mjellma e Zezë,
  i biri i kryetarit të trungut të familjes dhe Arletës,gazetares së bukur e të re,të dashuruar me të.
  Bashkë me forcën e ndjenjës që i bashkon, do të arrijnë t’ia kthejnë dinjitetin dhe prestigjin emrit të Montaltove.
  Një roman plot patos, i shkruar me mjeshtëri.

  Mjellma e zezë

  CHF29.90
 • ZËRI I MBYTUR I GRUAS

  Në këtë roman shkrimtarja tregon për vuajtjet e popullit të Kosovës gjatë luftës së fundit,duke u fokusuar te sakrificat e grave
  e vajzave kosovare disa nga të cilat i dhanë fund jetës me dëshirë për të mos u bërë “gjah” i tyre, e disa ishin viktima të brutalitetit seksual
  që u ushtrua mbi to.
  Lufta e fundit në Kosovë,siç dëshmojnë edhe raportet nga organizata të ndryshme,kishte rreth 20.000
  vajza e gra të dhunuara seksualisht nga forcat serbe, e që sot njihen si viktima të dhunës seksuale.

   

 • Çarli përshndërrohet në pulë

  Çarli Megafa ka një sekret të pabesueshëm . . .Mund të shndërrohet në kafshë. Në çdo lloj kafshe, madje:në plesht, në pëllumb, madje edhe në rinoqeront.

 • XHANANE

  Prindërit e Xhananes i përkisnin feve të ndryshme .I ati ishte mysliman ndërsa nëna e krishterë.Që prej fillimit të martesës së tyre
  prindërit ishin kundra .Pas njëfarë kohe erdhi në jetë Xhananja.Kur Xhananja ishte në moshë të vogël babai i arrestohet
  padrejtësisht dhe më pas gjatë dënimit ai ndërron jetë.Nëna e Xhananes mbeti e ve.Familjarët i kërkonin që të braktiste vajzën e vogël,
  pasi kjo ishte e vetmja mënyrë që atë ta falnin.Ajo nuk pranoi dhe vendosi të kujdesej për Xhananen.
  Marrë shkas nga kjo tregtari nervozohet dhe përbetohet se do ti shkaktojë shumë vuajtje gruas së gjorë të cilën e dhunon dhe e keqtrajton.
  Çfarë do të ndodhë me gruan e gjorë ?A do të jetë ajo sërish e lumtur?Po me Xhananen?

  XHANANE

  CHF13.90
 • Ajo që gjeti vetveten

  Ky libër është një stuhi e jashtëzakonshme ndjenjash.
  Nilyfere është personazhi kryesor e cila e gjeti vetveten dhe dashurinë e saj të vërtetë në fund të një sprove shumë mësimdhënëse
  dhe të vështirë të jetës.Tani Nilyfere ka lënë gjurmë në botën tonë si ‘Ajo që gjeti vetveten’ në emër të të gjithë atyre që kërkojnë vetveten.

 • AJSELI

  Libri me titull Ajseli është formuar nga një letër e tillë mahnitëse dhe enigmatike e cila është shkruar “në shtratin e vdekjes”.
  Ajo flet për historinë jetësore shumë të dhimbshme të një pacienteje që vuan nga një sëmundje e rëndë dhe që i është
  shkatërruar ana psikologjike dhe mendore.Ky libër që heton marrëdhëniet njerëzore, problemet e të rinjve, degjenerimin shoqëror,
  tregon për dramën e padurueshme të një vajze që është në prag të vetëvrasjes.

  AJSELI

  CHF13.90
 • Jusufi dhe Zylehaja

  Çdo brez i njeh emrat e Romeo-s dhe Xhulietës, Jusufit dhe Zyleha-s, Lelja-s dhe Mexhnunit. Një nga këto histori më mahnitëse është
  historia e dashurisë së Jusufit dhe zonjës së tij Zyleha-s.Legjenda bazohet ne tregimin e njohur kuranor për profetin Jusuf,
  sipas të cilit është emëruar sureja e dymbëdhjetë e Librit të Shenjtë. Sureja i kushtohet jetës së Jusufit,duke filluar me një episod
  i cili tregon për ëndrrën e një djali,në të cilën atij i ishin përkulur trupat qiellorë dhe i cili përfundon me një përmendje
  të ribashkimit te profetit me prindërit e tij pas një ndarje të gjatë.

Kategoritë