Çaj i gjelbërt – Camellia Theae

CHF2.45CHF4.90 (-50%)

S’ka stok

Është antioksidant i fuqishëm, parandalon aktivitetin e radikaleve të lira të cilat shkaktojnë shfaqjen e sëmundjeve malinje, kardiovaskulare dhe të tjera. Përveç kësaj, pastron trupin nga toksinat, përshpejton metabolizmin, lehtëson dhimbjet, ngadalëson procesin e plakjes dhe zvogëlon nivelin e kolesterolit në gjak. Është efektiv edhe kundër inflamacioneve, rregullon punën e gjëndrës tiroide, vepron kundër depresionit, largon dhimbjet reumatike, mbron nga kariesi, rigjeneron mëlçinë.

Categories: ,

Përmban vitaminat C, E, B dhe K, mineralet dhe oligoelemente, zink, kalium, magnez, të cilat kanë veti diuretike.

Është antioksidant i fuqishëm, parandalon aktivitetin e radikaleve të lira të cilat shkaktojnë shfaqjen e sëmundjeve malinje, kardiovaskulare dhe të tjera. Përveç kësaj, pastron trupin nga toksinat, përshpejton metabolizmin, lehtëson dhimbjet, ngadalëson procesin e plakjes dhe zvogëlon nivelin e kolesterolit në gjak. Është efektiv edhe kundër inflamacioneve, rregullon punën e gjëndrës tiroide, vepron kundër depresionit, largon dhimbjet reumatike, mbron nga kariesi, rigjeneron mëlçinë.

Përmirëson kujtesën
Personat të cilët rregullisht konsumojnë çaj të gjelbër i janë të ekspozuar dukshëm rrezikut më të vogël nga shfaqja e dementies (humbja serioze e aftësive kognitive). Hulumtimet kanë treguar që kafeina e çajit stimulon koren e trurit të madh, për shkak të së cilës njeriu i lidh më shpejt mendimet.Me këtë rritet aftësia e kujtesës, përmirësohet koncentrimi, motivimi dhe durimi e qëndrueshmëria, ndërsa puna intelektuale bëhet më e lehtë dhe më e suksesshme. Disa përbërës të çajit të gjelbër mund të mbrojnë qelizat e trurit nga proceset e dëmshme që përcjellin sëmundjet e Alzheimerit dhe Parkinsonit.

Përshpejton metabolizmin dhe shkrine yndyrat
Flavonoidet nga çaji i gjelbër, veçanërisht katehina, parandalojnë efektet e dëmshme të radikaleve të lira, të cilat janë më së shumti përgjegjëse për humbjen e tonit të lëkurës. Katehina përshpejton eliminimin e lëngjeve të tepërta dhe së bashku me kafeinën stimulon lipolizën, përmirëson eliminimin e yndyrave dhe vë në lëvizje metabolizmin.
Mbron nga kancKatehinet, të cilat janë të pranishme në këtë pije, parandalojnë veprimin e enzimës së urokinazës, përgjegjëse për ndërrimin e qelizave të shëndetshme me ato kanceroze. Kur urokinaza bllokohet, qelizat e kancerit vdesin, sepse humbin burimin e proteinave. Shkencëtaret japonezë kanë zbuluar që çaji i gjelbër është efektiv në parandalimin e kancerit të ezofagut dhe të gjirit, parandalon shfaqjen e kancerit të stomakut, mëlçisë dhe prostatës ..

 Përmbajtja: 100 % Çaj i gjelbërt, pa aromë apo shije shtesë.

Kategoritë

Çaj i gjelbërt – Camellia Theae

CHF2.45CHF4.90 (-50%)