Fara e zezë natyrale ( e bluar ) 200 gr.

CHF12.00

S’ka stok

Muhamedi a.s. ka thënë: ’’ Me të vërtetë, kjo Fara e Zezë është shërim për çdo sëmundje përveç vdekjës ’’

Muhamedi a.s. ka thënë: ’’ Me të vërtetë, kjo Fara e Zezë është shërim për çdo sëmundje përveç vdekjës ’’

Fara e zezë përmban përafërsisht 38% karbohidrate, 35% vaj acid të pangopur prej të cilave acidi Linolein, acidi alfa-Linolein, nigellon, alfa pinen, acidi folik, niacina, 21% albumina, pastaj vitaminat B1, B2, B6 minerale hekur, kalcium, magnez, zink.

Dobitë e Farës së zezë: Fara e zezë ka ndikim nxitës në sistemin imunitar, metabolizëm dhe zhvillimin e hormoneve, njëkohësisht pastron trupin nga toksinat e dëmshme, përforcon qarkullimin e gjakut, ndihmon në funksionin e zorrëve dhe rrit shkëlqimin e flokëve dhe lëkurës. Është mjaft efektiv ndaj sëmundjeve alergjike.

Metoda për përdorim:

Mjekët e specializuar në bimët natyrale këshillojnë për përdorimin e Farës së zezë ashtu si është, duke e bluar dhe përdorur menjëher pas bluarjes dhe jo të lihet e bluar, sepse vaji avullues aë ajo përmban avullon shpejtë dhe kështu i ikin të gjitha vetitë shëruese.
Fara e zezë mund të përdoret e përzierë me mjaltë, apo duke e tretur në unë apo në qumësht. Ky është përdorimi më i mirë i farës së zezë. Mënyra më e thjeshtë për marrjen e farës së zezë është duke vendosur një lugë nga Fara e zezë në një pjatë me kos ku shtohet edhe vaji i ullirit. Kjo është pjata më e dobishme e mëngjesit dhe mbrënjës.

Doza ditore për të rritur: 1 lugë çaji
Doza ditore për fëmijë 3 – 12 vjetë: gjysmë luge çaji

Kategoritë

Fara e zezë natyrale ( e bluar ) 200 gr.

CHF12.00