Islami dhe mjekësia për jetë të shëndosh

CHF9.90

S’ka stok

Mjeku është vetem ndërmjetësues të cilin Allahu e ka derguar që ti shërojë njërzit, kurse mjeku i vërtetë dhe shëruesi është vetëm Zoti i botërave.

Titulli: Islami dhe mjekësia për jetë të shëndosh
Titulli në gjuhën boshnjake: Islamom i medicinom do zdravog života
Autori: Dr. Hasan Shemsi Basha
Përktheu nga boshnjakishtja: Muhamed Bajrami
Lekturoi: Besnik Hamiti
Redaktura profesionale: Besnik Hamiti
Boton: Orienti
Për botuesin: Muhamed Bajrami

Mjeku është vetem ndërmjetësues të cilin Allahu e ka derguar që ti shërojë njërzit, kurse mjeku i vërtetë dhe shëruesi është vetëm Zoti i botërave.

Në këtë libër kam renditur pjesë të librave të mi të mëparshëm, duke shtuar edhe disa tema dhe përmbajtje të reja. Në këtë mënyrë ky libër në pika te shkurtra i përmbledhë të gjitha ato libra. Kush ka nevojë për më tepër detaje, do të duhet të drejtohet në njërin prej atyre librave.

Dëshira ime është që ta përhap diturinë në mesin e njerëzve. Ata lakrnojne për çdo gje qe ka lidhje rne ushqimin dhe shëndetin, por për fat të keq, librat që i kemi ne dispozicion ofrojnë informacione të pakta nga aspekti mjekesor dhe shkencor.

Autori është Konsultant për sëmundjet koronare dhe kryetarë i përkujdesjes intensive në spitalin e mbretit Fehd për forcat e armatosura në Xhide, anëtar i Akademisë Mbretërore për mjekësinë interne në Britani dhe antarë i Akademisë Mbretërore për mjekësinë interne në Irland.

Permbajtja e librit:

Ushqimi ne kete shekull – Pro dhe kunder
Sheqeri
Kripa
A ka rrezik nga konsumimi i pamjaftueshe i krips?
Yndyrerat e kafsheve…
Helmet shoqerore
Disa kokrra hurma ne mengjes
Filloje diten me nje luge mjalte
Faktet rreth qimnonit te zi ( Habetu seuda – Nigella sativa)…
Dobit e cajti dhe kafes
Konsumimi i tepert i kafes dhe cajit
Vaji i peshkut dhe tensioni i laret i gjakut
Kafeja dhe shtatzenia…
Nese konsumon molle nuk te duhet mjeku
Karrota – dy here ne dite…
Mos ha derisa nuk uritesh, e kur te hashe, mos u ngop
Keshilla per te ushqyerit…
Keshilla per njerezit e trashe
A e di nivelin e kolesterines ne gjakun tend?…
Mirruni me ndonje lloj aktiviteti fizik
Asnjehere mos pi duhan!…
Pasojat e mungeses se hekurit ne gjak
Sherimi i pagjakesise (anemise)…
Uji i Zemzemit – ushqim per te uriturit dhe ilac per te semuret
Analizat kimike te ujit Zemzemit
Uji i Zemzemit eshte i pasur me minerale
Uji i Zemzemit eshte uje natyral i gazuar…
Uji Zemzem sherben per ate qe pihet…
Cohu here ne megjes dhe bjer heret te fleshe
Sherimi i pagjumesise mes mjekesise dhe religjionit
Perhapja e pagjumesis ne Amerike dhe Evrope
Ç’eshte shkau i pagjumesise?…
Shembulli i Pejgamberit, salallahu alejhi ve selem, ne sherimin e krizave, brengave dhe depresionit …
Keshilla per ata qe vuajn nga tensioni i larte i gjakut…
Keshilla per te semuret nga kapslleku …
Qumshi i nenes apo qumshti i shishes…
Synetimi shteti i kursen me miliona dollare…
Ruaje shendetin e prinderve te tu ne pleqeri…
Ndryshimet e gjendjes se zemres pas renies se diellit ne koke…
Tridhjet keshilla si ta besh gruan tende te lumtur
Tridhjet keshilla si ta besh burrin tende te lumtur
NJE MINTE PER QORTIM… OSE LAVDERIM …
FEMIJA IM NUK ME NDEGJON …CFARE TE BEJ?…
EDUKIMI FEMIJEVE – ART DHE DITURI
Duaje femijen tende por … me mencuri
IMANI – BURIM I LUMTURISE …
KESHILLA TE SHKURTA
Buzeqeshi vellait tend dhe bashkeshortes!
Bisedo me bashkeshorten tende dhe femijet!
Jep sadaka

Kategoritë

Islami dhe mjekësia për jetë të shëndosh

CHF9.90