Origjinalët, si e qojnë botën përpara jokonformistët

CHF21.90

7 stok

Ky libër na mëson si të propozojmë idetë e reja dhe si të mos biem pre e mendimit kolektiv. Duke e mbështetur në studime befasuese dhe histori që përfshijnë fushat e biznesit, politikës, sportit dhe argëtimit, Grant na na jep dorë hap pas hapi si të dallojmë një ide me vlerë; si të ngremë zërin pa rrezikuar të na e mbyllin gojën, si të ndërtojmë aleanca, të zgjedhim kohën e duhur për të vepruar, të përballemi me dyshimin dhe frikërat, etj. Po ashtu, prindërit dhe mësuesit mund të shohin si mund t’ua ushqejnë origjinalitetin fëmijëve, dhe drejtuesit nga ana e tyre, mund të gjejnë disa mënyra se si mund të ndërtojnë kultura që janë të hapura ndaj mendimit ndryshe. “Origjinalët” është libri më i shitur i vitit 2016 në botën e librit në SHBA…

Titulli: Origjinalët, si e qojnë botën përpara jokonformistët
Titulli i origjinalit: Originals, How non-conformists move the world
Autor: Adam Grant
Përktheu: Vladimir Banushi
Botues: Shtëpia botuese Pema

Liber qe na verteton ate qe thelle te gjithe e dime, origjinaliteti eshte elementi me i rendesishem per tu diferencuar dhe patur sukses nga turma. Origjinalet jane ata qe me veprat e tyre kane ndryshuar boten. Libri nuk ka nje shkrim apo histori te jashtezakonshme, por eshte i vetmi qe flet per nje teme qe eshte kaq e nevojshme sot ne shoqerine to…Read More

Jo vetëm është më i lexuari i këtij viti, por është edhe më i vlerësuari nga mendjet më të spikatura të botës së biznesit. Për arsye se iu vjen në ndihmë për të mësuar nga…

Një sipërmarrës i cili i paraqet projektet e tij duke zbërthyer arsyet se pse nuk duhet investuar;

Një punonjëse te Apple e cila doli kundër Steve Jobs duke qenë tri shkallë më poshtë në hierarki.

Një analistë që përmbysi rregullat e fshehtësisë në CIA.

Një milarder, magjistar i botës së financave, i cili i pushon nga puna ata që nuk i shprehin kritikat.

Një zyrtar te televizioni ATV i cili edhe pse nuk merrej fare me sektorin e serialeve humoristike e shpëtoi “Seinfeld” nga skualifikimi në studion e programacionit.

Thanë për librin:
“Pasi ngrita qindra biznese, qe nga linjat ajrore, trenat, muzika, telefonia celulare dhe tani se fundmi edhe udhetimi ne hapesire, mund te them se sfidat dhe sukseset e mia me te qelluara kane ndodhur pikerisht atehere kur I kam bindur te tjeret ta shihnin boten ndryshe. Origjinalet na udhezonsi arrihet nje gje e tille dhe do tju ndijmoje te frymezoni kreativitet dhe ndryshime.” – Sir Richard Branson, themelues i The Virgin Group

Teksa po lexoja Origjinalet, me dukej sikur po haja darke mes miqsh dhe isha ulur ne tryeze kundruall Adam Grant, nje prej mendimtareve me interasant I cili me mbajti me persiatjet e tij te thella mbi boten.” – Malcolm Gladwell, autor i ”Pika e Ktheses”

“Origjinalet eshte nje prej librave me terheqes dhe me me interes qe kam lexuar, plot me ide shperthyese. Ky liber nuk do tju ndryshoj vetem perceptimin qe keni per boten, por krejt menyren e jeteses suaj. Ka gjasa qe ai tju frymezoj per te ndryshuar boten tuaj.” – Sheryl Sandberg, drejtues ekzekutiv ne facebook dhe autore e “Të bëjmë përpara”

Nganjehere na duket sikur duhet ti mesojme te gjitha te vjetrat per te pasur privilegjin e berjes dicka te re. Adam Grant na ve ne dukje me zgjuarsi se nuk eshte ashtu. Jemi me fat qe na eshte dhene mundesia te mesojme prej tij.” – Peter Thiel, bashkëthemelues i PayPal dhe Palantir, si dhe autor i “Zero në Një”

Kategoritë

Origjinalët, si e qojnë botën përpara jokonformistët