Rozmarinë – Rosmarinus officinalis

CHF1.45CHF2.90 (-50%)

S’ka stok

– Ndihmon për të luftuar diabetin e shoqëruar me depresion, uljen e tensionit të lartë, lehtësimin e dhimbjeve me origjinë reumatizmale, pakësimin e djersitjes, qetësimin e dhimbjeve të kokës dhe marramendjes, ndalimin e dhimbjeve shqetësuese të stomakut, kurimin e shqetësimeve të tëmthit, kjo bimë shërben për shkrirjen e gurëve në tëmth si dhe ndihmon në rritjen e prodhimit të lëngut në këtë organ, rritjen e aktivitetit të trurit dhe forcimit të kujtesës, pastrimin e rrugëve të frymëmarrjes, efekte të menjëhershme ka dhënë ky çaj te personat me grip të shoqëruar me rrufë.

Categories: ,

– Ndihmon pë të luftuar diabetin e shoqëruar me depresion.
– Uljen e tensionit të lartë.
– Lehtësimin e dhimbjeve me origjinë reumatizmale.
– Pakësimin e djersitjes.
– Qetësimin e dhimbjeve të kokës dhe marramendjes.
– Ndalimin e dhimbjeve shqetësuese të stomakut.
– Kurimin e shqetësimeve të tëmthit.
– Kjo bimë shërben për shkrirjen e gurëve në tëmth si dhe ndihmon në rritjen e prodhimit të lëngut në këtë organ.
– Rritjen e aktivitetit të trurit dhe forcimit të kujtesës.
– Pastrimin e rrugëve të frymëmarrjes.

– Efekte të menjëhershme ka dhënë ky çaj te personat me grip të shoqëruar me rrufë.

1. Mjekët këshillojnë që gjatë pirjes së çajit Rozmarinë të jetë i nxehtë.
2. Këshillohet që çaji të pihet gjithmonë përpara buke për të dhënë rezultate.
3. Nëse lani trupin me ujin e Rozmarinës kini kujdes që lëkura të mos jetë e dëmtuar.
4. Nëse doni të bënni gjumë të qetë këshillohet pirja e një gote çaji.
5. Për të patur lëkurë të freskët dhe pa djersë pini çajin e Rozmarinës.

Përdorimi:

1 Lugë çaji me Rozmarinë hidhet në një gotë ujë të sapovluar. Lihet për 10 minuta më pas kullohet dhe pihet i nxehtë. Mjekët rekomandojnë të pihen 2 filxhanë në ditë para buke ( për sëmundjen e diabetit çaji nuk ëmbëlsohet kurse në të gjitha rastet tjera ëmbëlsohet me mjaltë ).

Nuk përdoret gjatë shtatëzanisë.

Kategoritë

Rozmarinë – Rosmarinus officinalis

CHF1.45CHF2.90 (-50%)