VAJ I FARËS SË ZEZË CILËSIA PREMIUM – BLACK SEED PREMIUM QUALITY

CHF11.90

S’ka stok

Vaji i Farës së zezë njihet tashmë në të të gjithë globin për dobitë e panumërta të tij. Fara e zezë përmban përafërsisht 38% karbohidrate, 35% vajra të ndryshme, 21% albumin dhe pjesa tjetër përbëhet prej më shumë se njëqind substanca të ndryshme.

Ilaçi natyror që shëron shum sëmundje!!

Vaji i Farës së zezë njihet tashmë në të të gjithë globin për dobitë e panumërta të tij. Fara e zezë përmban përafërsisht 38% karbohidrate, 35% vajra të ndryshme, 21% albumin dhe pjesa tjetër përbëhet prej më shumë se njëqind substanca të ndryshme.

Për t’u përmendur janë:

Vajrat acidike të pangopura, Acidi Linolein, Acidi Alfa-Linolein, Vajrat me Eter (Nigellon, Alfa-Pinen etj.), vitaminat (B1, B2, B6, Acidi Folik, Niacina), mineralet (hekur, kalcium, magnez, zink, etj.) dhe amino acidet. Tashmë është vërtetuar shkencërisht se vaji i Farës së Zezë përmban një sërë substancash të domosdoshme për organizmin, rrit imunitetin dhe lufton një sërë sëmundjesh.

Për shkak të përbërësve të tij, vaji i Farës së Zezë (Nigella Sativa) ka një sërë dobish, disa prej të cilave janë renditur më poshtë.

1. Forcon sistemin imunitar.
2.Përmirëson metabolizmin e organizmit.
3 Rrit, zhvillon dhe rinovon qelizat.
4. Ndihmon në zhvillimin e hormoneve dhe në formimin e një sistemi nervor dhe hormonal të shëndetshëm.
5. Lufton alergjitë dhe pengon shtimin e substancave që dërgojnë sinjale alergjike.
6. Redukton kolesterolin në gjak.
7. Pengon bllokimin e damarëve, duke rregulluar strukturën e tyre dhe njëkohësisht shpejtësinë e qarkullimit të gjakut.
8. Stabilizon tensionin e gjakut dhe redukton rrezikun e infraktit në zemër.
9. Forcon zemrën
10. Ndihmon në rigjenerimin e shpejtë të plagëve.
11. Zgjeron rrugët e frymëmarrjes.
12. Stabilizon sheqerin në gjak.
13. Rigjeneron lëkurën.
14. Përmirëson funksionimin e aparatit riprodhues.
15. Ndalon gjakderdhjen.
16. Redukton peshën.
17. Shkrin yndyrnat në gjak.
18. Është antioksidant.
19. Është antitumoral.
20. Lufton infeksionet.
21. Përmirëson aktivitetin e sistemit të tretjes, frymëmarrjes, qarkullimit të gjakut, sistemit nervor, etj.

Vaji i farës së zezë nuk është i dëmshëm. Edhe pse është një vaj i fortë, ai nuk shkakton kurrfarë irritimesh apo efekte anësore. Për përdorimin e tij duhet pasur parasysh.

1. a) Fëmijët nën moshën 12 vjeç rekomandohet të përdorin gjysmën e dozës së të rriturve.
2. b) Nuk këshillohet për fëmijët nën 5 vjec.
3. c) Nuk këshillohet të përdoret nga gratë shtatzëna në rrugë orale. Gjatë shtatzënisë, vaji rekomandohet vetëm për përdorim të jashtëm.

Përdorimi i vajit të Farës së Zezë për shëndetin e lëkurës, flokëve dhe bukurisë.

1. Është hidratues i lëkurës dhe ushqyes mjaft i mirë i saj.
2. Vret kërpudhat që shkaktojnë probleme në lëkurë, trajton psoriazën, ekzemat, dermatitet dhe infeksione të tjera.
3. Kuron djegiet dhe çarjet e lëkurës.
4. Parandalon rrudhat dhe probleme të tjera të moshës
5. Parandalon rënien e flokëve dhe nxit daljen e flokëve të reja.
6. Zgjat flokët dhe i bën më të fortë dhe të shndritshëm etj…

Të gjitha produktet e kompanisë HEMANI janë të çertifikuara dhe i nënshtrohen testit laboratorik. Për të siguruar cilësinë më të lartë në nivel botëror, për nxjerrjen e vajrave, HEMANI përdor teknologjinë më të fundit me presim të ftohtë.

Kategoritë

VAJ I FARËS SË ZEZË CILËSIA PREMIUM - BLACK SEED PREMIUM QUALITY

CHF11.90