Vaj Kopre ( Fennel Oil 30 ml )

CHF2.45CHF4.90 (-50%)

S’ka stok

Rekomandohet për ftohje dhe bllokim, ilaç për shqetësimet me tretjen si:fryrje, kapsllëk, dhimbje, neveri,të vjella, anoreksi, mostretje, lemzë, ka efekt pastues dhe tonifikues për lëkurën, ndihmon në mavijosjet e lëkurës, zgjidhje për lëkurë të yndyrshme dhe kundër rrudhave me natyrë më të thellë (për shkak të aftësive ekstrogjene të vajit), efektive në largimin e krimbave të zorrëve, vaji i koprës është preparat tërësisht natyral, që nxirret prej farave dhe rrënjëve të njoma të bimës së koprës në gjendje të ftohtë për të mos pësuar ndonjë ndryshim në strukturën kimike, por edhe për të arritur efektshmëri maksimale në përdorimin e saj.

Categories: ,

Emri latin: Foeniculum valgare. Karakteristika: 100% Natyral

Vaji është ekstrakti i farave të shtypura të koprës.

Veti të dobishme:

Rekomandohet për ftohje dhe bllokim, ilaç për shqetësimet me tretjen si:fryrje, kapsllëk, dhimbje, neveri,të vjella, anoreksi, mostretje, lemzë, ka efekt pastues dhe tonifikues për lëkurën, ndihmon në mavijosjet e lëkurës, zgjidhje për lëkurë të yndyrshme dhe kundër rrudhave me natyrë më të thellë (për shkak të aftësive ekstrogjene të vajit), efektive në largimin e krimbave të zorrëve, vaji i koprës është preparat tërësisht natyral, që nxirret prej farave dhe rrënjëve të njoma të bimës së koprës në gjendje të ftohtë për të mos pësuar ndonjë ndryshim në strukturën kimike, por edhe për të arritur efektshmëri maksimale në përdorimin e saj.

Përbërja: Është vaj aromatik me erë të veçantë dhe shije të ëmbël (i ngjan vajit të janesunit). Ai përbëhet nga: Vaj fenchone prej të cilit merr kopra aromën që ka dhe anethole. Përbërës estragoli (ka ndikim të ngjashëm me ndikimin e hormoneve femërore), vaj alpha dhe vaj phellandrine. Acid anisik dhe anisik aldehyle. Vitamina A, B, C, dhe minerale si fosfori, kalcium, sulfuri dhe hekuri.

Përdorim i brëndshëm:

Është i dobishëm në pastrimin e aparatit të frymëmarrjes, pasi përdoret për pastrimin nga gëlbaza dhe shkrin sekrecionet e kanaleve të aparatit të frymëmarrjes, shumë kode evropiane për mjeksësinë bimore e rekomandojnë për këtë qëllim në forma dhe trajta të ndryshme, ndër më të rëndësishmet është ajo që njihet me emrin si pija e mjaltit, ky vaj ndihmon gjithashtu në sëmunjet e kraharorit, krizat astmatike dhe spazma bronkiale, përdoret për trajtimin e problemeve të tretjes, fryrjeve, gazrave dhe dhimbjeve të barkut. Studimet të gjera në Gjermani kanë vërtetuar vlerën e vajit të koprës në këtë drejtim.

Doza:

Një lugë [çaji] nga vaji i Koprës dhe një lugë [çaji] mjalt natyral duke u shoqëruar dhe më një gotë qumësht pihet tre herë në ditë, mëngjes, drekë dhe darkë pas buke deri në normalizim të plotë të gjendjes, përbërësi estragol i pranishëm në këtë vaj që është i njëjtë për nga ndikimi me hormonet femërore, ndihmon në sekretimin dhe prodhimin e qumështit tek nënat me gji, sidoqoftë, i përdorur i vetëm apo i përzierë me vajin janesunit, ndikon në shtimin e fluksit menstrual, gjallëron dëshirën seksuale tek femrat dhe meshkujt, ndihmon në ndalimin e diarresë; studime të shumta tregojnë se vaji i koprës ka efekt eliminues për shumë mikrobe që shkaktojnë diarrenë tek njeriu, përdoret tek fëmijët dhe nënat me gji për qetësimin nga dhimbjet e barkut, si dhe qetësues dhe gjumësjellës për foshnjat.

Doza: Një lugë [çaji] nga vaji i Koprës dhe një lugë [çaji] vaj Janesuni duke u shoqëruar dhe më një gotë qumësht pihet tre herë në ditë, mëngjes, drekë dhe darkë pas buke deri në normalizim të plotë të gjendjes.

Përdorim i jashtëm:

Vaji i koprës në Angli konsiderohet ilaçi tradicional për trajtimin e artritit, reumatizmës dhe dhimbjeve të shpinës, për trajtimin e rrjepjeve që krijohen në organet gjenitale dhe përreth gjinjve, përdoret duke fërkuar me të zonën e barkut për të larguar gazrat dhe për të qetësuar dhimbjet për të njëjtin shkak sidomos tek fëmijët. Doza: Një lugë të vogël [çaji] nga vaji i Koprës mesazhohet vëndi dy herë në ditë mëngjës dhe mbrëmje deri në normalizim të plotë të gjendjes.

Vërejtje: Preferohet të mos përdoret vaji i koprës nga femrat shtatëzëna për shkak se ai gjallëron mitrën.

Pesha: Shishe 30 ml

Kategoritë

Vaj Kopre ( Fennel Oil 30 ml )

CHF2.45CHF4.90 (-50%)