Vaji i farës së zezë ( Black seeds Oil 30 ml )

CHF4.90

S’ka stok

Allahu xh.sh. thote ne Kur’an: “…dhe asaj i eshte dhene çdo send…” (En Neml, 23)

I Derguari i Allahut (s.a.u.s.) ka thene: Perdoreni rregullisht kete fare te zeze, sepse ajo permban ne vete ilaç per te gjitha semundjet, perveç vdekjes. Kjo eshte nje bime e zakonshme, me ngjyre te zeze, kercelli I se ciles rritet 40 deri 60 cm. Kjo bime ka gjethe te ndara dhe lule te kaltra, nga te cilat dalin fara te zeza, te vogla, kenddrejta.

Allahu xh.sh. thote ne Kur’an: “…dhe asaj i eshte dhene çdo send…” (En Neml, 23)

I Derguari i Allahut (s.a.u.s.) ka thene: Perdoreni rregullisht kete fare te zeze, sepse ajo permban ne vete ilaç per te gjitha semundjet, perveç vdekjes. Kjo eshte nje bime e zakonshme, me ngjyre te zeze, kercelli I se ciles rritet 40 deri 60 cm. Kjo bime ka gjethe te ndara dhe lule te kaltra, nga te cilat dalin fara te zeza, te vogla, kenddrejta.

Kjo bime eshte njohur qe ne kohen e egjiptianeve te lashte, grekeve dhe romakeve. Lengu i zier i fares se zeze ndihmon ne sherimin e çrregullime abdominale te menstruacioneve, mbyt parazitet ne zorre, sherben kunder paralizes, etheve rekurente, apopleksise, hemorroideve, kunder acarimeve akute, kunder renies se flokeve, si dhe kunder halucinacioneve.
Kremi i fares se zeze pengon zbardhjen e flokeve, parandalon plogeshtine dhe marrjen e mendeve. Pirja e lengut te fares se zeze te perzier me mjalte, ndihmon ne tretjen e gureve ne fshikezn e temthit dhe ne veshke.

Per te njohur me gjeresisht dobite e fares se zeze duhet te shfrytezohet nje literature të gjere por ne do ti cekum disa marrë nga: ‘Reshma Burahee-Soogun’

* Dhimbje shpine dhe reumatizma:

Ngrohni pak vaj te fares se zeze dhe aplikoje mbi te gjithe zonen. Fërkoni kockat jo lëkurën dhe pini gjysme luge per 30 dite resht.

* Kollë dhe astma bronkiale:

(1) Apliko vajin e fares se zeze në gjoks dhe mbrapa.

(2) MiX vaj te fares se zeze në ujë të vluar dhe thithja avujt dy herë në ditë.

(3) Merrni ½ luge çaji me vaj te fares se zeze përdite në mëngjes.

* Diabeti

Merrni 1/2 luge caj te vjit te fares se zeze dy herë në ditë në mëngjes me ujë të nxehtë.

* Kanceri:

(Kanceri i zorrëve, kanceri i gjakut, kanceri i fytit, etj):Merrni një gotë lëng rrushi, Shto ½ lugë çaji vaj te fares se zeze dhe pije në mëngjes para buke e pas drekës. Merrni 1 kg elb dhe 2 kg miell gruri, mix së bashku dhe beheni bukë dhe jepjani pacientit për 40 ditë.shmangeni pataten.

* Zbokth:

Mix 10 ml vaj te fares se zeze ,30 ml vaj ulliri, 30 gr pluhur mehindi.Ngrohje për një kohë dhe pasi pasta te bëhet e ftohtë, aplikoje dhe pas nje ore shpelaje me shampo.

* veshtiresi ne mestruacione

* Mostretje, acarim stomak:

Merrni një lugë me lëng xhenxhefil dhe 1/2 luge çaji i fares se zeze dhe pije dy herë në ditë. Ky trajtim është gjithashtu i dobishëm për trashje.

* Epilepsia:

Të merrni një gotë me ujë të ngrohtë dhe të shtoni 2 lugë mjaltë, ½ luge çaji te fares se zeze dhe ta përdorni dy herë në ditë. Shmangni ushqimin e ftohtë,bananet & fiqte gjatë trajtimit.

*Per memorie te forte

1 lugë mjaltë me 10 pika vaj te fares se zeze perdite,përtypi 2,3 copë cardamon perdite.

* Dobësia e trurit:

2 lugë krem qumështi me disa pika vajit te fares se zeze me sheqer ne mëngjes përdite.

* Dhimbje te syrit,infeksion, shikim të dobët dhe lotim:

Aplikoni vajin e fares se zeze rreth syve dhe mbi kapaket e syve,para se te fleni merrni gjysmën e një lugë çaji me vaj te fares se zeze me një gotë lëng karrote.

* Humbja e parakohshme e flokeve & thinjat:

Pastrim i kokës tërësisht me limon, lëreni për 15 minuta dhe shplajeni dhe ne të thatë me pas aplikoni vaj e fares se zeze ne te gjithe koken,vazhdojeni për 6 javë.

* Dëgjimi –

Të gjitha problemet e veshit, duke përfshirë, infeksionet dhe dhimbjet e veshit si dhe dëgjimi i dobët: Ngrohni vajin e fares se zeze dhe lereni te ftohet,me pas hidhni 2 pika vaj ne vesh.

* Dhimbje koke dhe dhimbje veshi:

Apliko vajin e fares se zeze ne ball,ne anët e fytyrës, ngjitur në veshët dhe pas veshëve. Merrni ½ luge çaji vaj te fares se zeze për 3 ditë.

* Problemet me Zemren:

Merrni 1/2 luge vaj te fares se zeze të përzier me ndonjë pije të nxehtë ,te pihet përdite në mëngjes kjo do te beje te zgjerohen venat & arteriet. Shmangni ushqimet me yndyre

* Hipertensionit:

Merrni ½ luge çaji me vajin e fares se zeze e pijeni të nxehtë në çdo kohë dhe do merrni 2 hudhëra në stomak bosh.

* Inflamacion i hundës dhe fytit:

Vendos 10 pika vaj te fares se zeze në një filxhan me ujë të valë dhe thithi avullin. Merrni ½ lugë çaji me vaj te fares se zeze me lëng limoni perdite.

* Artrit:

Merrni 1 lugë uthull, shtoni gjysmë lugë çaji vaj te fares se zeze dhe dy lugë mjaltë para mengjesit dhe pas darke.

*Gjaku në jashtëqitje dhe kapsllëk:

Marrni gjysmë lugë çaj përzier me vaj te fares se zeze dhe i 1 filxhan çaj i zi dy herë në ditë para mëngjesit dhe pas darke.Shmangni ushqimet e nxehta dhe djegëset.

*leucorrhoea,shkarkimet e te bardhave, menstruacionet 2 deri në 4 herë në muaj, dhimbje barku, dhimbje anusi)

Merrni dy gota me ujë dhe çiban me nenexhik shtoni lugë vaj te fares se zeze.Pijeni para mëngjesit dhe pas darke për 40 ditë. Shmangni turshi, vezët dhe peshkun.

* Dhembje & ënjtje dhembi

Mix 1/2 vaj te fares se zeze me ujë të ngrohtë dhe beni gargarë në gojë dhe aplikoni disa pika te vajit te fares se zeze ne dhëmb,vaj do të lehtësoj dhimbjet shpejt.

* Trashje:

Mix 2 lugë e ½ çaji mjaltë dhe vaj te fares se zeze ne ujë të ngrohtë dhe pijeni 2 here ne dite. Mos hani oriz.

*Semundjet e lekures

Ne një filxhan uthull shtoni ½ lugë vaj te fares se zeze dhe të aplikohet ne lekure para se të fleni dhe beni dush ne mengjes,vazhdohet deri sa te kete efekt.

* Belbëzimi:

1/2 luge me vaj te fares se zeze me 2 lugë mjaltë dhe mbajeni ate në gjuhë dy herë në ditë.

* Tumoret

Lyeni me vajin e fares se zeze pjeset e trupit te infektuara dhe pini nje luge te vajit te fares se zeze nje here ne dite per 15 dite resht.

* Te vjella:

Merrni 1/2 luge lëng përzierje xhenxhefil të freskët me sasi të barabartë vaj te fares se zeze , dy herë në ditë.

Krimbat e stomakut:

Mix 1 lugë uthull me gjysmë lugë çaji vaj te fares se zeze dy herë në ditë para dhe pasdite për 10 ditë dhe mos hani ëmbëlsira.

Kategoritë

Vaji i farës së zezë ( Black seeds Oil 30 ml )

CHF4.90