Xhenxhefil – Zingiber Officinale

CHF5.90

S’ka stok

Xhenxhefilin e quajnë bimë çudibërëse për shkak të shumë efekteve të tij çudibërëse. Trandicionalisht përdoret për të qetësuar inflamacionet dhe irritimet e rrugëve të frymëmarrjes, por ka efekt edhe në organet e tretjës. Është i shkëlqyeshëm tek largimi i problemeve të fryrjes së barkut dhe kundër të përzierave. Lehtëson kokëdhimbjen, përmirëson qarkullimin, ka edhe ndikim antioksidativ. Xhenxhefili gjithashtu e përforson fuqinë seksuale dhe e shton sasinë e spermës.

‘’ Aty do të pinë gota me pije të përzier me xhenxhefil’’ ( Kuran, 76:17 )

Dobitë e Xhenxhefilit:

Xhenxhefilin e quajnë bimë çudibërëse për shkak të shumë efekteve të tij çudibërëse. Trandicionalisht përdoret për të qetësuar inflamacionet dhe irritimet e rrugëve të frymëmarrjes, por ka efekt edhe në organet e tretjës. Është i shkëlqyeshëm tek largimi i problemeve të fryrjes së barkut dhe kundër të përzierave. Lehtëson kokëdhimbjen, përmirëson qarkullimin, ka edhe ndikim antioksidativ. Xhenxhefili gjithashtu e përforson fuqinë seksuale dhe e shton sasinë e spermës.

Në 100 g xhenxhefil ka përafërsisht 80 kalori, prej të cilave 1.82 g proteina, 0.75 g yndyrë dhe 18 g karbohidrate. Kjo rrënje ka shumë minerale siç janë kaliumi, bakri, magnezi dhe mangani por edhe me vitaminë C, vitamina të grupit B, si dhe me një sasi më të vogël të acidit pantoten dhe niacinit.

Metoda për përdorim:

Xhenxhefili mund të përdoret si çaj, si mëlmesë, si pije me qumështë. Ajo që është më e rëndësishme xhenxhefili nuk ka asnjë efekt anësor.

1. Një lugë kafeje xhenxhefil me dy lugë kafeje mjaltë. Kjo përzierje duhet të merret disa herë në ditë. Pas marrjes mbahet pak minuta në gojë dhe përtypet pastaj.

2. Zieni një lugë çaji xhenxhifil dhjetë minuta në një gotë ujë dhe pastaj e pini.

3. Pije energjike: Gjysmë luge të xhenxhifili përzieni me gjysmë luge të farave të linit dhe me një lugë të vogël mjaltë. Shtoni 2 dl ujë, lëngun e një limoni, grejpfruti dhe portokalli

Kategoritë

Xhenxhefil - Zingiber Officinale

CHF5.90